Meni
Diagnostikum &
Diagnosezentrum Meidling
natrag na tim
univ. prof. dr.

Dieter H. M. Szolar

Curriculum Vitae
  • ime i prezime: Dieter Hannes Michael Solar
  • mesto rođenja: Klagenfurt, Koruška
  • nacionalnost: Austrijanac
Obrazovanje
  • osnovna škola: Volfsberg (Wolfsberg), 1971.-1975.
  • gimnazija: Humanistisches Stiftsgymnasium St. Paul,1975.-1983.
Univerzitetsko obrazovanje
  • medicinski fakultet: Univerzitet "Karl-Francens" u Gracu, Medicinski fakultet, oktobar 1983. – april 1989.
  • diplomirao: diplomirao kao dr. med. univ. nakon jedanaest semestara
Postdiplomsko komplementarno stručno usavršavanje
jul 1989. - jun 1991.
  • 6 meseci opšta hirurgija (univ. prof. dr. Zalaudek, Villach, Koruška)
  • 6 meseci interna medicina (prim. dr. Thoma, Villach, Koruška)
  • 6 meseci patologija (prim. dr. Wagner, Klagenfurt, Koruška)
  • 3 meseca neurologija (univ. prof. dr. Rumpl, Klagenfurt, Koruška)
  • 3 meseca neurohirurgija (univ. prof. dr. Rumpl, Klagenfurt, Koruška)
Postdiplomsko stručno usavršavanje
jul 1991. - jun 1996.
  • 47 meseci: Univerzitetska klinika za radiologiju u Gracu (članovi upravnog odbora: univ. prof. dr. Šrajer (Schreyer), univ. prof. dr. Rienmüller, univ. prof. dr. Fotter)
  • 13 meseci: Odeljenje za radiologiju na univerzitetu "University of California" San Francisco, Odsek za MR tela (članovi upravnog odbora: prof. dr. Higgins, prof. dr. Hricak)
  • oktobar 1992.: specijalistički ispit, 1. deo
  • decembar1996.: kurs zaštite od zračenja (referent za zaštitu od zračenja)
Lekarska i organizaciona delatnost
  • januar 1997.: dodela kvalifikacije za izvođenje nastave kao univ. docent za radiologiju (venia docendi)
  • oktobar 1997.: glavni lekar odeljenja na Univ. klinici za radiologiju u Gracu
  • februar 1997.- april 1998.: postdiplomski univerzitetski kurs za rukovodeće medicinsko osoblje ('kurs menadžmenta")
  • mart 1998. - mart 1999.: predstavnik Austrije – "european junior radiologists"
  • od marta 1999.: ispitivač na specijalističkim ispitima Austrijskog rendgenskog društva
  • zamenik primarijusa: bolnice u gradovima Grac, Judenburg, Bruk/Mur, St. Jovan in Tirol
  • oktobar 1999.: najava prekida radnog odnosa u državnoj službi
  • januar 1999.: osnivanje (zajedno sa univ. doc. dr. Klausom W. Preidlerom), medicinski direktor i direktor zdravstvene ustanove "Diagnostikum Graz Süd West"
  • decembar 2000. - decembar 2010.: medicinski direktor (zajedno sa univ. doc. dr. Klausom W. Preidlerom) u "Ambulatorium für bildgebende Diagnostik der Privatklinik Graz Ragnitz" (Poliklinika za slikovnu dijagnostiku privatne klinike Graz Ragnitz)
  • od oktobra 2007.: preuzimanje Dijagnostičkog centra u Majdlingu (Beč); medicinski direktor i direktor (zajedno sa univ. doc. dr. Klausom W. Preidlerom) naučne ustanove "Diagnosezentrum Meidling", Beč
  • jun 2008. - jun 2012.: medicinski direktor i direktor (zajedno sa univ. doc. dr. Klausom W. Preidlerom) u "Ambulatorium für bildgebende Diagnostik der Privatklinik Graz Ragnitz" (Poliklinika za slikovnu dijagnostiku privatne klinike Grac Ragnitz)
  • od aprila 2012.: zamenik direktora u "Diagnostikum Nuklearmedizin GmbH" (zajedno sa univ. doc. dr. Klausom W. Preidlerom, univ. prof. dr. Rajnerom Lipom i univ. doc. dr. Manfredom Tilihom)
Boravci u inostranstvu
  • jul 1988.: Medicinski fakultet u Hanoveru, student asistent na Univ. klinici za rekonstruktivnu hirurgiju lica i čeljusti (prof. dr. J. Hausamen i Prof. Dr. R. Reich)
  • april 1994. - maj 1995.: University of California San Francisco (UCSF), Kalifornija, SAD, Odeljenje za radiologiju (Odsek za MR tela, prof. dr. C. B. Higgins)
  • stipendija zadužbina "Max Kade Inc.", New York, USA (stipendija za obrazovanje i istraživanje)
    maj 1997.: University of Michigan Medical Center, Ann Arbor, Michigan, SAD, Odeljenje za radiologiju (prof. dr. N. R. Dunnick i prof. dr. M. Korobkin)
    oktobar 1997.: University of Utah, Salt Lake City, Utah, SAD, Odeljenje za radiologiju (prof. dr. A. Osborne i prof. dr. R. Harnsberger): Fellowship in Head- & Neck Imaging (stipendija za snimanje glave i vrata)
Međunarodna saradnja
  • I. Odeljenje za radiologiju univerziteta "University of California San Francisco (UCSF), SAD
    magnetna rezonanca i angiografija kardiovaskularnog sistema (prof. dr. C. B. Higgins)
    pulmonalna hipertonija: uticaj davanja nejonskog kontrastnog sredstva na vazoaktivne supstance (prof. dr. M. Saeed)
    ultra brzi 3D CT sistema parotidnih kanala (prof. dr. W. Dillon)
  • II. Odeljenje za radiologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta Harvard, Boston, SAD
    diferenciranje tumora nadbubrežne žlezde (prof. dr. G. Bolland)
  • III. Odeljenje za radiologiju na "University of Michigan Medical Center", Ann Arbor, SAD
    diferenciranje tumora nadbubrežne žlezde i neadenoma (prof. dr. M. Korobkin)
  • IV. Schering Pharmazeutika, Berlin, Nemačka
    Evropska multicentarska studija o magnetnoj rezonanci sa Resovistom, MR kontrastnim sredstvom specifičnim za jetru (dr. K. Shamsi)
Nauka
  • faktor odjeka bodovi/izvornici: > 150
  • publikacije (prvi autor, koautor i stariji autor) > 200 (prilozi u knjigama, izvornici, sažeci, konferencijski materijali)
  • predavanja: > 200 (nacionalna i međunarodna)
Nastavna delatnost
  • 1991.: predavač anatomije i fiziologije na Medicinskoj školi u Klagenfurtu
  • 1992.-1998.: predavač na Akademiji za zanimanja na području rendgenske tehnike u Gracu (dani stručnog usavršavanja)
  • 1992.-1999.: učešće u kolegijumu "Vežbe iz radiologije i zaštite od zračenja"
  • 1996.-1999.: učešće u kolegijumu "Specijalizacija" (Schreyer, Hausegger, Klein, Szolar): Angiografija i interventna radiologija kao i analiza rendgenskih snimaka posebno uzimajući u obzir ultrazvuk i kompjutersku tomografiju
  • 1997.-1999.: učešće u kolegijumu "Obavezno studentsko asistiranje"
  • doktorski ispit iz radiologije i zaštite od zračenja
  • 1998.-2000.: tečaj za doktorante/doktorantkinje: CT i MR u dijagnostici tumora: vrednost i algoritmi ("puna nastavna satnica")
  • 1998.-2000.: predavanje: “Angiografija i interventna radiologija" (“puna nastavna satnica”)
  • doktorat: 1997.-2000.: doktorski ispit iz medicinske radiologije i zaštite od zračenja > 150 doktorata
  • Stručne večeri na Univerzitetskoj klinici za radiologiju
  • mart 1993.: Razvoj šupljine klinaste kosti
  • april 1993.: Sonografska anatomija ramenog zgloba
  • decembar 1995.: 100 godina radiologije/spiralnog CT-a
  • januar 1996.: "How to write and publish scientific papers” (Kako napisati i objaviti naučni članak)
  • novembar 1996.: Tumori i tumoru slične lezije bubrega: ultrazvuk, CT i MR dijagnostika
  • april 1998.: Jetra u središtu pažnje: fokalna lezija jetre: najsavremenija dijagnostika i buduće perspektive: ultrazvuk i MR
Austrijsko rendgensko društvo i Kotscher kurs (kurs stručnog usavršavanja u organizaciji ÖRG-a)
  • mart 1998.: Diferencijalna dijagnoza benignih bolesti bubrega i nadbubrežne žlezde
  • 1997., 1998., 1999.: Rukovodilac simpozijuma Dan radiološkog stručnog usavršavanja austrijskog medicinsko-tehničkog osoblja
  • predavanja, predsedavanja i radionice u okviru Austrijskog rendgenskog kongresa i postdiplomsko podučavanje - kursevi Austrijskog urološkog društva
  • od 1999.: ispitivač za lekare specijaliste Austrijskog rendgenskog društva za buduće lekare specijaliste na području medicinske radiologije
Nagrade i priznanja
  • 1995.: Šeringova (Scheringova) nagrada za mlade austrijske radiologe
  • 1996.: Nagrada Austrijske pomoći kod raka
  • 1997.: Šeringova (Scheringova) nagrada za mlade austrijske radiologe
  • 1998.: Šeringova (Scheringova) nagrada za mlade austrijske radiologe
  • Prihvatanje 2 izvorna rada u američkom časopisu ”year book of radiology”, mosby, new york